Modemler

Bilgisayarınızın 2003 yılına telefon hatlarını kullanarak iletişim kurmasını sağlardı. Modem terimi, Modulation-demodulation kelimelerinin kısaltılması ile oluşturulmuştur. Modem, bilgisayardan aldığı digital(sayısal) veriyi analog veriye çevirerek göndermek ve aynı şekilde karşı taraftaki bilgisayardan gelen analog veriyi tekrar digital veriye çevirerek bilgisayara iletmektir. Bu digital-analog çeviri işleminin gerekli olmasının sebebi, bilgisayarları birbirine bağlamak için kullanılan hatların digital veriyi taşıyamamalarıdır.
Bir modem kullanarak, internet ve BBS gibi bilgi ağları ve hizmetlerine erişebilirdiniz. fakat bu bağlantılar insan çok yoruyordu. Farklı bir teknolojiye ihtiyaç vardı.

Faks yeteneği de olan bir fax/modem cihazıyla bilgisayarınızdan faks çekebilir ve size gelen faksları alabilirsiniz. Ses(voice) özellikleride olan bir modem telesekreter görevi görebilir.

Harici tip Modemler bilgisayara seri port ile bağlanırlardı. 2003 yılından sonra ADSL teknoloji ile telefon hattını meşgul etmeden internete bağlanan modemler üretildi.

DSL Nedir?

DSL (  Sayısal Abone Hattı )  Digital Subscriber Line sözcüklerinin baş harflerinden oluşan DSL, mevcut telefonlar için kullanılan bakır teller üzerinden yüksek hızlı veri, ses ve görüntü iletişimini aynı anda sağlayabilen bir modem teknolojisidir. Yukarıdaki açılımı ile DSL, standart telefon görüşmeleri ile aynı anda, yüksek hızda veri geçirilebilen telefon hattını ifade eder. Asimetrik kelimesi ise veri alım (download) ve veri gönderim (upload) hızlarının birbirinden farklı olduğunu göstermektedir.Telefon hatlarının bu şekilde kullanılmasını sağlayan teknoloji de DSL teknolojisi olarak anılmaktadır.

ADSL teknolojisi ile telefonu meşgul etmeden sürekli (24 saat) internet bağlantısı sağlanır. 24Mbits’e kadar band genişliği bulunmaktadır. Bu da yetmeyince VDSL protokolu geliştirildi ve telefon hattı üzerinden 100Mbits band genişliğine kadar destekleyen modemler üretildi.

 

Draytek Vigor Modemler

Vigor-2710vn

Vigor-2830

Vigor-2750

Vigor 2760