Ağ Anahtarlama Cihazları

Ağ Anahtarlama (Switch) Cihazları

Routerlar ve Switchler

Switchler MAC adreslerini kullanarak genellikle OSI referans modelinin ikinci katmanı olan data/datalink katmanında çalışırlar. Routerlar ise üçüncü katmanda çalışmaktadırlar. Bir datayı göndermek için router ve switchin kullandıkları algoritmalar birbirlerinden farklıdır.

Bu farklardan biri de yayınların nasıl yönetildiğidir. Bir ağda yayın paketlerinin konsepti networkün çalışabilirliğini hayati derecede etkiler. Bir cihazın dışarı bilgi aktarması gerektiğinde ancak bunu nasıl yapacağını bilmediğinde bir yayın paketi gönderir. Örneğin ağa her yeni bilgisayar veya başka bir cihaz bağlandığında varlığından haberdar etmek için bir yayın paketi gönderir. Diğer düğümler böyle yeni cihazı tarayıcı listelerine eklerler ve bu yeni cihazla doğrudan haberleşebilirler.

Hub ve Switch bilgisayarları birbirleri ile iletişim kurmak ve birbirine bağlantı kurmak için kullanılan ağ cihazlarıdır. Aynı Ağdaki bilgisayarı birbirleri ile iletişimi sağlamak için ağ kartından bir kablo ile hub veya switch bağlayarak ağ bağlantıları sağlanır.

Hub ve Switch aralarında performans olarak farklılıklar gösterir.

Hub : bilgisayarları birbirine bağlayan merkezi birleştirme cihazıdır. tüm bağlantılara ortak paylaşımlı bir yol sunar. Aktif ve Pasif hub lar vardır. Pasif tipler bilgisayarı birbirlerini bağlar ama sinyalleri işlemezler.

Aktif hub lar ( Repeater ) üzerinden geçen veriyi kuvvetlendirerek tekrar oluştururlar. Half Duplex ( iki yönlü ama bir anda sadece bir yöne ) iletimi destekler.

Veriyi Hub kendine bağlı tüm bilgisayarlara gönderir.  Veriyi alacak tek bilgisayar olduğu için diğerleri boşuna meşgul olmuş olur. Hublar Switch lere göre performans olarak daha zayıftır. port sayısı kadar bilgisayar bağlana bilir.

Switch : Switchler ise anaktarlama yöntemiylr her bir veriyi iletim kanalına ayrı bir yol tahsis eden cihazlardır. portlarına hangi cihz bağlı ise hepsie ayrı bir yol tahsis eder. Görev olarak hub le aynıdır. fakat performans ve hız olarak hub dan hızlıdır.

Switch kendine glen verinin hangi adrese gideceğine bakar o veriyi gönderen ve alacak olan arasında sanal bir bağlantı kurar diğer bilgisayarların haberi olmadan meşgul etmeden iletir.

Hub / Switch Parametleri : 

Port Sayısı : hub ve  siwtch üzerinde port sayısına göre bilgisayar bağlanabilir. Ağınızın ihiyacına göre port sayısı belirlemelisiniz.

Bant Genişliği : Ethernet yapısında band genişliği açısından 10-100-1000-10000 mbps olarak dört yapı söz konusur. 10Gbps yapısına uygun ağ kartı ve switchler bulunmaktadır.

PoE Switch: Ethernet kablosu üzerinde hem data hem de güç aktarımını sağlayan cihazlardır.

Herkes için Yüksek Hızlı Anahtarlama Çözümleri

Daha önce, kurumsal alanın korunması, küçük – orta ölçekli kuruluşlar artık yüksek hızlı ağ gereksinimlerini desteklemek için uygun maliyetli 10GbE anahtarlama çözümlerinden faydalanabiliyorlardı.

Web Yönetilen, Akıllı Yönetilen ve Tam Yönetilen kategorileri kapsayan 10 Gigabit bakır (10GBASE – T) anahtarlama çözümleri sunan ilk ağ sağlayıcısıdır .

• Web üzerinden yönetilen, Akıllı Yönetilen ve Tam Yönetilen 10GbE Bakır Anahtarlar

• Mevcut Cat 5e bakır kablolama (ve üstü) yatırımlarından yararlanın

• Çalışma grubu toplama, ağ omurgası, üst raf kurulum yetenekleri

• Sanal ortamlar için düşük maliyetli destek

Temel Kesintisiz Performans ve Dağıtım Seçeneklerin Sunulduğu ürünler web sitemizdedir.

Engenius PoE Switchler

EWS5912FP 8 port

EGS7228FP 24 Port

EGS7252FP 48 Port

EWS7928p

EWS2910P 8 Port

EWS1200-28TFP 24 Port

Allied Telesis PoE Switchler

AT-GS950/10PS

AT-GS950/16PS

AT- GS950 / 28PS 

Netgear Switchler

NG-GS110TP

NG-GS728TPP

NG-GS728TXP

ALE Switchler

OmniSwitch 2220
OmniSwitch 2220

OmniSwitch-6560-P48Z16
OmniSwitch 6560

HPE Switchler

Zyxel Switchler

Tp-link Switchler